Zupy rybne

“Chłodniejsze dni zachęcają do jedzenia zup. Dlaczego by nie spróbować zupy rybnej?”.

Od pewnego czasu miałem ochotę spróbować zupy rybnej. Ale o ile sama myśl o “zupie z ryby” nie powodowała na mojej twarzy wypieków radości i szczęścia o tyle chęć poznania czegoś nowego, zasmakowania nowych smaków zwyciężyła. Swoją przygodę z zupami rybnymi zacząłem od przeszukania podręcznej biblioteczki w poszukiwaniu przepisu. Przepisu, który miał by szansę sprawić mi jakąś miłą smakową niespodziankę, nie odrzucając mnie od pomysłu, który i tak w tym momencie wydawał mi się dość abstrakcyjny. No bo przecież jak zupa z ryby może być dobra?
Po prześledzeniu kilkunastu przepisów wybór padł na zupę z tak popularnej w naszym kraju ryby, jaką jest karp. Przepis dość prosty z ogólnodostępnymi składnikami i po kilkunastu minutach zabrałem się do przygotowywania potrawy.

Składniki jakie zostały zaproponowane w przepisie to 1kg karpia, 2 cebule, 3 łyżki grochu, 1,5l wody, 1 zielona papryka, 1 pomidor, 2 łyżki słodkiej papryki w proszku, sól. Jako, że jestem zwolennikiem czosnku dodałem od siebie dwa ząbki startego czosnku. Sposób przygotowania jest bardzo prosty i każdy nawet mniej wprawny amator ryb sobie z nim poradzi. Zaczynamy od sprawienia, umycia i odfiletowania ryby. Filety kroimy na drobne kawałeczki około 2cm solimy i odstawiamy. Głowę karpia, skórę, kręgosłup, ości i ogon zalać wodą, włożyć… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *