Ryby z dużych rzek – środowisko

Nasz kraj jest poprzecinany licznymi rzekami. Dwie największe z nich to Wisła oraz Odra. Rzeki te wiele lat traktowano jako ujście ścieków zakładów umieszczonych w ich pobliżu jak i całych miast. Czy obecna sytuacja choć odrobinę zmieniła się na lepsze? I czy ryby w nich łowione nadają się do jedzenia? Pytania te już od jakiegoś czasu spędzają mi sen z powiek zwłaszcza, że jedna z nich jest mi dość bliska.

Swoje poszukiwania odpowiedzi na te pytania zacząłem od przeszukania dostępnych źródeł informacji na temat zanieczyszczenia rzek. Znalazłem informacje zarówno o tym, że wody Wisły na 56% długości biegu nie mieszczą się w żadnej klasie czystości, jak i że nie ma już wód w I klasie czystości w żadnej z 40 głównych rzek kraju. W klasie II odnotowano –1,6%, zaś w klasie III –9,7% długości badanych odcinków.
Głównym problemem naszych największych rzek są zanieczyszczania już w ich górnym biegu. Zostają one zanieczyszczone najczęściej przez zasolone wody kopalniane. Sól w rzece… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *