Piramida żywnościowa – zdrowa dieta

Pierwszy z cyklu artykułów dotyczących zdrowego odżywiania, diet – przede wszystkim opartych na rybach i owocach morza. Postaram się w nich przybliżyć piramidy żywnościowe oraz diety z różnych miejsc na świecie. Zamieszczane przykładowe jadłospisy pomogą wybrać dla siebie odpowiednią dietę.

Dlaczego piramida żywnościowa jest tak ważna? Czym jest? Dlaczego każdy kto chce zdrowo się odżywiać powinien się do niej stosować?
Pierwsza piramida zdrowia została opublikowana w 1960 roku przez United States Department of Agriculture (USDA). Jednak od tego czasu piramida została poddana wielu modyfikacjom. Obecnie jest aktualizowana w miarę potrzeb, najczęściej co 5 lat. Piramida żywnościowa obejmuje owoce, warzywa, ziarna, mleko, mięso i fasolę, oleje, wytyczne co do ilości kalorii oraz uwzględnia aktywność fizyczną. Są również dostępne specjalne piramidy żywności dla kobiet w ciąży.

Piramida żywności jest graficznym przedstawieniem łącznej diety. Zawiera prawidłowy stosunek poszczególnych grup żywności w zależności od częstości spożywania. Tak więc w podstawie piramidy znajdują się produkty, których w naszej diecie powinno być jak najwięcej.

Na szczycie piramidy znajdują te produkty, których powinniśmy unikać bądź bardzo rzadko je spożywać. Jednak nie ma to odniesienia do jednego posiłku, stosunek tych produktów wyznacza ilość poszczególnych produktów oraz ich częstość w diecie w ciągu tygodnia lub miesiąca. Proporcje żywnościowe opierają się na dostarczeniu organiznowi jak najwięcej błonnika, witamin i minerałów, natomiast uniknięcia tłuszczy trans i nasycownych oraz o małej zawartości cholesterolu.
Sama piramida i poznanie jej zależności to nie wszystko. Według mnie liczy się świeżość produktów oraz atmosfera spożywanego posiłku. Stosowanie się do zasad zawartych w piramidzie żywności to długofalowe “przedsięwzięcie” dla naszego organizmu, które zaprocentuje w przyszłości. Dodatkowo jeżeli zadbamy o smak naszych potraw, jakość produktów oraz wyjątkowe ich podanie, możemy cieszyć się nimi zawsze i wszędzie. Dodatkowo zachęcam każdego kto pragnie zdrowo się odżywiać do przynajmniej 30 minutowej aktywności fizycznej dziennie.
Najważniejsze jest zachowanie różnorodności spożywanych pokarmów. Powinniśmy spożywać produkty z każdej grupy żywności. Najczęściej zaleca się spożywanie największej ilości warzyw oraz owoców. Ponieważ zawierają spore ilości witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Jednak istnieje wiele różnych piramid żywności, choćby te ze względu na miejsce w którym mieszkamy. Istnieje tzw. dieta śródziemnomorska, dieta azjatycka.

Gdzie w tym wszystkim są ryby i owoce morze? Jak wiadomo ryby to przede wszystkim źródło łatwo przyswajalnego białka w najlepszej postaci, tak niezbędnego dla naszego organizmu. Najczęściej ryby powinny być spożywane minimum dwa razy w tygodniu. Jednak wszyscy wiemy że im cześciej tym zdrowiej. Niektóre piramidy np. tzw piramida filoletowa opiera się głównie na rybach i chudym mięsie, w połączeniu z roślinami strączkowymi. Taka piramida zaleca spożywanie ryb częściej niż dwa razy w tygodniu, a nawet do pięciu razy w tygodniu. Bardzo ważne w tym przypadku jest pamiętanie o zależności: jeżeli jemy drób to rezygnujemy tego dnia z ryby! W typowej piramidzie ryby, owoce morza wraz z roślinami strączkowymi zajmują 3 pozycję od dołu piramidy.
Stosowanie się do zasad zawartych w piramidzie żywności pomoże nam zachować zdrowie, dobre samopoczucie. Jednak należy pamiętać, że zawarte w niej informacje są przeznaczone dla osób zdrowych. Diety dla osób chorujących przewlekle, cukrzyków, z niedokrwistością,  są odpowiednio zmodyfikowane w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

2012.10.29 Dorota Kałkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>