Ryba w Kraju Kwitnącej Wiśni

podobno nietaktem jest wśród wyspiarzy przyznać się, że woli się mięso.  Łańcuch górzystych wysp tworzących ten kraj znajduje się ok.800 kilometrów kierując się na wschód od Azji, na zachodnim Pacyfiku. Stworzona w ten sposób naturalna geograficzna izolacja posłużyła jako „ podłoże” pod unikalny język, kulturę i zamiłowania Japończyków co stwierdza każdy miłośnik „azjatyckich klimatów”.
W dobie obecnego globalizmu fascynacja innością kulturową jest na porządku dziennym. Tak jak mieszkańcy kraju Wschodzącego Słońca ulegli wpływom zachodnich krajów, zwłaszcza USA, tak i nasza cywilizacja, jakby zgodnie z zasadą „dwóch stron medalu” lub też „obosiecznego miecza”  podjęła się eksploracji oferowanych przez Japonię „nowości”. Czyż szara codzienność nie nabiera interesującego smaku dzięki „przyprawie” zwanej „coś nowego”? W końcu już jako dzieci uśmiechaliśmy się na nowe rzeczy nieważne czy chodziło czy o zabawkę, czy nawet ołówek.

 
Japońska kuchnia- czyli „sushi”?
Statystyczny Polak zapytany z czym kojarzy mu się kuchnia japońska ośmielam się podejrzewać bez przeprowadzania badań, że odpowiedział by właśnie „sushi”. Danie to ostatnimy czasy można spotkać na „każdym kroku” od powstałych jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”  restauracji  dużych miast takich jak „Warszawa” poczynając, poprzez stoiska na różnego rodzaju Targach Tematycznych, a na osiedlowych sklepach małych miast kończąc (sama osobiście spotkałam się z paczkowanym w takim sklepiku w moim rodzinnym miasteczku). Modne również stało się robienie tej… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *