Ryby w kuchni francuskiej

ryby, przepisy, kuchnie świata, francjaOd ponad 150 lat kucharze na całym świecie spierają się, która kuchnia jest wyznacznikiem smaku. Zazwyczaj wskazuje się kuchnię francuską, jednak to przede wszystkim w Europie są oni wyrocznią kucharską. Nie od dzisiaj wiadomo, że gotowanie dla Francuzów to połączenie nauki i sztuki. Dzięki wnikliwej wiedzy tworzą niezwykłe dania, niesamowite połączenia smaków.

Jeżeli chodzi o ryby, we Francji podaje się wiele gatunków ryb, najwięcej morskich. Przyrządza się na różne sposoby. Najpopularniejszą rybą jest sola. Posiada delikatne, tłuste i soczyste mięso. Liczba przepisów z wykorzystaniem soli sięga nawet setki. Do ryb wykorzystywanych we Francji należą też: zimnica, turbot, nagład, łosoś, pstrąg, sardynki, leszcz, okoń, dorsz, sandacz. Również na stole pojawia się jesiotr oraz różnego rodzaju kawior.

Jeżeli chodzi o sposób przyrządzania – każdą rybę Francuzi są w stanie przygotować na przynajmniej 12 sposobów (jeżeli chodzi o obróbkę cieplną). Jeżeli dodamy do tego jeszcze przyprawki, dodatki smakowe, otrzymamy niesamowitą ilość kombinacji. Warto tutaj wspomnieć o długim gotowaniu ryby w bulionie lub wywarze z warzyw, o gotowaniu na niebiesko z dodatkiem octu, o gotowaniu na… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *