Jakie wino do ryby?

Wśród osób dopiero co zaczynających swoją przygodę z daniami rybnymi często pojawia się pytanie: “Jakie wino powinno się podawać do dań z ryb?”. Dziś napiszę kilka słów o winach do potraw rybnych i tym samym postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nadmienionym tematem.

Jak wiadomo wino możemy używać zarówno do przygotowania samej potrawy, podawać jako aperitif lub jako dodatek do samego dania. Właśnie w zależności do której z tych sytuacji się odniesiemy podawany alkohol będzie się różnił. Złota zasada tycząca się win i mięs “Czerwone wino do czerwonego mięsa, białe wino do białego mięsa” odnosi się tylko do alkoholu podawanego wraz z daniem. Ale zacznijmy od początku.

Wino jako składnik dania rybnego
W wielu przepisach możemy spotkać wino jako jeden ze składników potrawy. Często jest to właśnie czerwone wino. Zarówno wytrawne, półsłodkie jak i słodkie. W zależności od użytego wina ryba nabiera odrobinę innego aromatu. Przykładem może być przepis na karpia w czerwonym winie:

Zaczynamy od sprawienia karpia, oraz pokrojenia w dzwonka. Następnie wkładamy go do rondla, solimy, posypujemy goździkami i mielonym cynamonem. Cytrynę umieszczamy pokrojoną w plasterki. Wlewamy i dodajemy resztę składników. Wsypujemy odrobinę cukru i zaczynamy gotować. Gotujemy pod przykryciem na dużym ogniu do momentu, aż ryba będzie miękka.

Składniki:
- butelka czerwonego wina
- 2kg karpia
- półtorej szklanki mocnego bulionu
- ćwierć szklanki octu 6 procentowego
- 5 goździków
- cynamon
- 2 łyżki oliwy
- cytryna
- cukier
- sól

Aperitif przed daniem z ryby
Lampka wina podawana przed daniem głównym ma za zadanie pobudzić apetyt i wyostrzyć smak. Oczywiście można się spotkać z przekonaniem, iż aperitif powinien być dobrany pod danie główne, jednak wiele osób uważa że te dwie rzeczy można rozróżnić. Ważne jest natomiast żeby było to wino wytrawne. Dlaczego? Wino półsłodkie, bądź słodkie będzie się “gryzło” z winem podanym do dania głównego. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wino wytrawne bądź półwytrawne, białe, różowe bądź czerwone.

Wino do dania rybnego
Do dania rybnego podajemy wino białe, zdecydowanie wytrawne o wyrazistym smaku. W tym wypadku złota zasada “win i mięs” się sprawdza. Możemy rozważyć podanie, któregoś z win riesling bądź chardonnay. Należy jednak pamiętać aby podane wino nie zdominowało smaku potrawy. Musimy zrównoważyć te oba smaki tak, aby one ze sobą odpowiednio współgrały.

Wyjątki od reguły
Oczywiście jak zawsze od każdej zasady są odstępstwa :) W przypadku ryb takimi wyjątkami są łosoś i tuńczyk. Ich mięso jest różowe i znacznie odróżnia się od pozostałych ryb smakiem. Czerwone wino podane do tych ryb nie będzie błędem a świetnie uwydatni ich smak i aromat.

Oczywiście inne alkohole również pasują do ryb. Nie bez przyczyny śledzie zapija się wódką, po prostu tak smakuje lepiej zarówno wódka jak i śledzie ;) Jeżeli mamy delikatniejsze podniebienie możemy przygotować ziołową nalewkę, która będzie świetnie pasowała do ryb w ziołach.

2012.12.12 Adam HowKnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>