Jakie wino do ryby?

Wśród osób dopiero co zaczynających swoją przygodę z daniami rybnymi często pojawia się pytanie: “Jakie wino powinno się podawać do dań z ryb?”. Dziś napiszę kilka słów o winach do potraw rybnych i tym samym postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nadmienionym tematem.

Jak wiadomo wino możemy używać zarówno do przygotowania samej potrawy, podawać jako aperitif lub jako dodatek do samego dania. Właśnie w zależności do której z tych sytuacji się odniesiemy podawany alkohol będzie się różnił. Złota zasada tycząca się win i mięs “Czerwone wino do czerwonego mięsa, białe wino do białego mięsa” odnosi się tylko do alkoholu podawanego wraz z daniem. Ale zacznijmy od początku.

Wino jako składnik dania rybnego
W wielu przepisach możemy spotkać wino jako jeden ze składników potrawy. Często jest to właśnie… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>