Ryby w kuchni niemieckiej

Tematem dzisiejszego artykułu będzie kuchnia naszego zachodniego sąsiada, czyli kuchnia niemiecka. Kuchnię niemiecką charakteryzuje różnorodność wynikająca z wpływów najbardziej popularnych regionów kraju, ale także wpływu innych państw m.in. Grecji, Włoch, Turcji i Japonii. Większości osobom kuchnia niemiecka kojarzy się jako coś nieciekawego i bez inwencji. Jednak jest nie do końca prawda, społeczeństwo niemieckie nie spożywa jedynie tłustego mięsa, chleba, kapusty i ziemniaków popijając wszystko piwem. Możemy znaleźć mnóstwo przepisów na potrawy lekkie i smaczne, które w średniowieczu były serwowane na dworach cesarkich i zyskały uznanie w całej Europie.

Jeżeli chodzi o zupy wyróżnia się lekkie, mało esencjonalne w różnych smakach wywaru oraz te “mocniejsze” rosoły na mięsie. Bardzo popularne są… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>