Zasady zdrowej diety dla każdego

Bardzo często decydujemy się na różnego rodzaju diety. Każda zazwyczaj ma swoje wady i zalety. Ja postaram się dzisiaj zebrać w jednym miejscu podstawowe zasady, które powinna zawierać każda dieta przez Nas stosowana. Nowy Rok sprzyja postanowieniom zmiany stylu życia, wprowadzenia na stałe nowych nawyków. Także do dzieła, to wcale nie jest takie trudne.

Nie skupię się tutaj na żadnej konkretnej diecie, ani też żadnej nie będę miała zamiaru Wam odradzać. Chodzi o to żeby zachęcić Was do zmiany nawyków żywieniowych, a potem w miarę jak już sprecyzujemy własne upodobania zdecydować się na odpowiedni dla Nas jadłospis.

Poniżej zamieszczam listę podstawowych zasad:
1. Przede wszystkim w odstawkę idą wszystkie napoje gazowane. Pijemy wodę bez gazu. Jeżeli komuś nie przechodzi picie wody bez gazu, można dla “smaczku” dodać do niej własnej produkcji ulubionego soku np. malinowego. Od czasu soki, ale wtedy traktujemy szklankę soku jako przekąskę.

2. Ograniczamy spożycie ciemnej herbaty,kawy oraz napojów energetycznych. Zachęcam do picia zielonej i
czerwonej herbaty
, oczywiście taką w postaci liści.

3. Wiadomo ruch. Jest on niezbędny do zachowania zdrowia i odpowiedniej sylwetki. Powinniśmy ruszać się przynajmniej 3 razy w tygodniu po godzinie. Mam tutaj na myśli bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy intensywny taniec, fitness. Dla ludzi starszych zaleca się spacer, ale również jeżeli masz poważny problem z wagą na początek spacery wystarczą. Należy przyzwyczajać swój organizm do wysiłku, z czasem sam zacznie się go domagać.

4. Rezygnujemy ze słodyczy oraz wszelkiego rodzaju słonych przekąsek. Zastępujemy taką przekąskę garścią orzechów czy “mieszanki studenckiej”. Jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

5. Warto pamiętać o zasadzie, że “śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”, czyli jest on najobfitszy i dostarcza Nam najwięcej energii. Warto wtedy spożyć białko, gdyż ono najdłużej jest trawione.

6. Rezygnujemy z pieczywa tzw. białego, na rzecz pełnoziarnistego. Osobiście polecam chleb orkiszowy, naprawdę smaczny i sycący. Wszystko na bazie ziarna jest dla Nas, gdyż zawiera sporo błonnika i oczyszcza przewód pokarmowy.

7. Ograniczamy spożycie makaronu na rzecz ryżu, który dostarcza lepszą energię. Do tego nie korzystamy z gotowych sosów dostępnych w sklepie. Spokojnie jesteśmy w stanie nauczyć się kilku prostych i szybkich przepisów, i oczywiście smacznych.

8. Warzywa i… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *