Jak schudnąć i jak żyć zdrowo?

Pewnie nie raz zastanawiacie się jak schudnąć? W internecie znajdziecie mnóstwo diet, specyfików które w magiczny sposób pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest poznać tajniki zdrowego i mądrego żywienia. Uwzględnienie możliwości własnego organizmu, poziomu z jakiego startujemy oraz upodobań kulinarnych ma ogromne znaczenie. Nie zachęcam do katowania się dietami, które i tak po jakimś czasie porzucamy, bo nie przynoszą efektów albo są po prostu niezdrowe. Poprawmy swój styl życia poprzez zmianę nawyków żywieniowych oraz ćwiczenia (zobacz np efekty ćwiczeń Chodakowska). Zapraszam również do artykułu o książkach kucharskich polecanych przez Nasz serwis 🙂

W tym celu specjalnie dla czytelników naszego serwisu zebrałam w jednym miejscu książki, które ułatwią zmianę stylu życia 🙂 Rozwiążą problem zdrowej diety, a dodatkowo będzie to sama przyjemność kulinarna 🙂

1. “Nowoczesne zasady odżywiania” – T. Colin Campbell, Thomas M. Cambell 

W swojej książce Campbell, który ma za sobą 40 lat bycia biochemikiem żywienia, przywołuje i interpretuje wyniki największego na świecie badania dotyczącego odżywiania, jakie kiedykolwiek przeprowadzono – autor przeanalizował dietę 6,5 tysiąca osób w 65 chińskich i tajskich prowincjach. Następnie porównuje opartą głównie na roślinach dietę badanych osób z bogatą w mięso i nabiał dietą Zachodu.
Więcej o książce tutaj.

 

2. “Odżywianie dla zdrowia” – Pitchford Paul

To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak obszerne kompendium zdrowego odżywiania, łączące w sobie perspektywę autentycznych wschodnich tradycji leczniczych z podejściem współczesnej zachodniej dietetyki! ponad 700 stron! EKSPERCI POLECAJĄ: Interesująca książka, która przybliża nam metody pozwalające w sposób mądry zadbać o swoje zdrowie. Z powodzeniem może służyć lekarzom, jak i pacjentom. dr Grażyna Frunze, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista tradycyjnej
medycyny chińskiej Autor podaje proste metody złagodzenia różnorodnych objawów chorobowych, niekiedy dające nadzieję uzdrowienia, nawet w przypadkach przewlekłych i ciężkich. Książka zawiera również niezwykle cenne wskazówki, które mogą wpłynąć na zmianę złych nawyków żywieniowych u osób z zaburzeniami odżywiania: z niedoborem masy ciała i otyłością.
Więcej o książce tutaj.

 

3. “Odchudzająca książka kucharska” – Marek Bardadyn
„Odchudzająca książka kucharska” to nie tylko profesjonalny i nowoczesny poradnik kulinarny, ale przede wszystkim przewodnik dla tych, którym nie udało się dotychczas odzyskać idealnej sylwetki i pełnego zdrowia. Zamiast tradycyjnych posiłków wybieraj przedstawione w tej książce dania składające się z najcenniejszych produktów diety strukturalnej. Dostarczając minimalnej liczny kalorii, zapewniają one maksymalne dostępne dawki składników odżywczych i substancji przyspieszających przemianę materii. Schudnij bez uczucia głodu i ciesząc się energią i doskonałym samopoczuciem.
Tutaj dowiesz się więcej.

 

4. “Tabele składu i wartości odżywczej żywności” – Kunachowicz Hanna, Nadolna Irena, Przygoda Beata, Iwanow Krystyna
Książka zawiera dane o wartości energetycznej i zawartości kilkudziesięciu składników odżywczych takich, jak: białko ogółem, białko zwierzęce i roślinne, tłuszcz, cholesterol, węglowodany, sacharoza, laktoza, skrobia, błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone, aminokwasy, wybrane składniki mineralne i witaminy w produktach spożywczych i potrawach, wyrażone w 100 g potrawy gotowej do spożycia oraz receptury potraw.
Więcej o tej książce tutaj.

 

5. “Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” – Catherine Whitney, Dr Peter J. D`Adamo

Autor tej książki jest wybitnym lekarzem medycyny naturalnej, naukowcem , wykładowcą i właścicielem kliniki. Zawiera ona wnioski sformułowane na podstawie szerokich badań i testów klinicznych, które udowodniły związek między dietą, grupą krwi a zdrowiem. Ten poradnik dietetyczny podpowie każdemu z nas, jak być zdrowym, żyć dłużej i utrzymać idealną wagę.
Tutaj dowiesz się więcej.


 

6. “Zeszczupleć na życzenie” – Delabos Alain
Opracowana w 1986 roku i przetestowana przez naukowców Europejskiego Instytut Badań nad Odżywianiem (IREN), metoda doktora Alaina Delabos jest rewolucyjnym zwrotem w podejściu do odżywiania się. Po raz pierwszy w historii nowoczesnej medycyny lekarz twierdzi, że nie trzeba rezygnować… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *