Wigilia 2015

tn_wina rybyŚwięta, wieczór wigilijny zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo będziemy mogli z rodziną cieszyć się wspólnymi chwilami przy wigilijnym stole. Aby tak było warto na ta kolację przygotować coś specjalnego. Oczywiście należy bazować na tradycyjnych i sprawdzonych przepisach ale czasem warto przemycić jakąś kulinarną niespodziankę dla domowników i zaskoczyć ich czymś nowym.

Na początek o tym czym jest wigilia i jej symbolice

Stół wigilijny i jego symbolika

Wigilia to dzień w którym przypominamy sobie o tradycji. Tradycji którą otrzymaliśmy w spadku od naszych dziadków, rodziców. Bardzo wiele zależy od tego skąd pochodzimy. Jednak Wigilia i składniki których użyjemy do przygotowywanych potraw mają swoją symbolikę.
czytaj więcej Stół wigilijny i jego symbolika

Zgodnie z tradycją powinniśmy przygotować 12 potraw wigilijnych. W większości domów te potrawy są różne ale część z nich w różnych konfiguracjach jest takich samych.

Dwanaście potraw wigilijnych

Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, wszyscy zasiadamy do wieczerzy. Wigilia powinna być wieczorem szczególnie uroczystym, czyli trzymamy się tradycji. Przygotowujemy 12 różnych potraw…
czytaj więcej Dwanaście potraw wigilijnych

Kilka słów o tym jak przyrządzić pysznego wigilijnego karpia.

tn_stol wigilijnyJak przyrządzić wigilijnego karpia?

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia skłaniają mnie po raz kolejny do napisania co nieco o przysmaku wigilijnego stołu. czyli o karpiu. Karp jest rybą znaną i bardzo lubianą w naszym kraju. Od wielu dziesięcioleci gości na świątecznych stołach.
czytaj więcej Jak przyrządzić wigilijnego karpia?

A co jeżeli karp się nam już przejadł? Czy można zastąpić karpia?

Jaka ryba zamiast wigilijnego karpia?

W kuchni jestem zwolenniczką wprowadzania zmian. Nie mam tutaj na myśli rewolucji kulinarnych, tylko stopniowego urozmaicania naszych przyzwyczajeń. Jak wiadomo w naszej tradycji bożonarodzeniowej na stole króluje karp. Podaje się go zazwyczaj smażonego, w galarecie lub zapiekanego w cieście. Jednak warto przygotować jedno danie z innej ryby, tej mniej popularnej, jednak tak samo smakowitej…
czytaj więcej Jaka ryba zamiast wigilijnego karpia?

Na koniec kilka podpowiedzi, które pomogą przygotować pyszne wigilijne śledzie oraz rybę po grecku.
Ryba po grecku – potrawa wigilijna
Jak przygotować wigilijne śledzie?

Oraz garść garść świetnych świątecznych przepisów na pyszną rybkę!
Potrawy świąteczne – przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *