Grzyby

MAŚLAK (Suillus sp.)

Kapelusz o średnicy od 4 cm do 15 cm o kolorze jasnożółtym lub jasnobrązowym, śluzowaty. Rosną od czerwca do listopada. Miąższ jest miękki, soczysty o przyjemnym smaku i zapachu.  Najczęściej dusi się go w śmietanie lub zapieka z beszamelem.

PODGRZYBEK (Xerocomus sp.)

Mają kapelusze o średnicy 4 – 15 cm, kolor w zależności od gatunku od zielonkawego przez złoty do ciemnobrązowego. Rosną zazwyczaj od czerwca do listopada w lasach liściastych. Miąższ bardzo smaczny, jest wykorzystywany do wielu potraw oraz w przetwórstwie.

GĄSKA (Tricholoma sp.)

Posiada kapelusz o średnicy 5 – 15 cm, w kolorze od żółtosiarkowego do zielonego. W zależności od gatunku rośnie od sierpnia do grudnia w lasach liściastych. Miąższ o słodkawym zapachu, kruchy, posiada bardzo charakterystycznym zapachu, używany do przyrządzania wielu potraw i przetworów.

RYDZ (Lactarius deliciosus)

Są uważane za jedne z najsmaczniejszych grzybów (zaraz po borowiku). W smaku są jednak nieco ostrzejsze od borowików. Mają kapelusze o średnicy 5 – 15 cm, płaskie i grube, z zagłębieniem po środku i zawiniętymi brzegami. Posiadają kolor ceglastopomarańczowy z zielonkawym odcieniem. Pojawia się w lasach od sierpnia do listopada w lasach iglastych, głównie w rejonach podgórskich i górskich. Miąższ tych grzybów jest koloru białawego, kruchy, który po uszkodzeniu wydziela sok. Podaje się je przede wszystkim smażone. Jednak doskonale nadają się do marynowania, solenia i kwaszenia.

SMARDZ (Morchella sp.)

Są to najwcześniejsze grzyby wiosenne, pojawiają się w kwietniu i maju w lasach liściastych. Kapelusze o kształcie jajowatym mają średnicę 3-7 cm o kolorze szaro – albo ciemnobrązowym, z charakterystycznymi żeberkami. Aromat kruchego miąższu uwydatnia się dopiero w potrawach. Smardze używane są do przyrządzania samodzielnych dań lub dodaje się je do potraw np. z jajek, drobiu, wołowiny. Są składnikiem pasztetów, zup, sosów, farszów i musów.

TRUFLE (Tuber sp.)

Najbardziej cenione grzyby w kuchni na całym świecie. Rosną w lasach dębowych, na bardzo żyznych glebach, pod ziemią. Występują w ciepłych krajach europejskich (we Francji oraz Włoszech są prowadzone uprawy trufli). W naturalnych warunkach zbiera się je przy użyciu specjalnych psów lub świń. Owocnik trufli jest w kształcie bulwy, pokryty brodawkami o średnicy do 10 cm. Miąższ trufli białych jest kremowy, trufli letnich brązowy, a trufli periogordzkich czarnobrązowy lub czarny. Posiadają delikatny przyjemny zapach (jednak mają go tylko świeże trufle). Truflami można nadziewać drób oraz dodawać do pasztetów z drobiu. Pokrojone w plasterki dodaje się do sosów i do przybrania. Do krojenia trufli używa się specjalnego noża – szatkownicy. Należy pamiętać że nawet niewielka ilość trufli dodanych do potrawy nadaje jej wykwintny smak. Używa się je również do dekorowania potraw.

Strony: 1 2 3