Mąka, kasze i ryż

Mąkę uzyskujemy poprzez zmielenie ziaren zbóż (proces ten polega na oddzieleniu  białej części ziarna tzw. bielma od łupiny owocowonasiennej tzn. otrąb). Proces ten również obejmuje usunięcie zarodników, które mogą spowodować zepsucie się mąki.

MĄKA GRYCZANA

Uzyskiwana jest z prażonej gryki. Głównie służy do przygotowania naleśników, racuchów, blinów i ciastek. Czasem wyrabia się z niej makaron.

MĄKA RYŻOWA

Mąka ryżowa jest mąką bezglutenową i jest uzyskiwana z ryżu łuskanego. Używa się jej do wyrobu cienkiego, przezroczystego makaronu oraz dodaje się ją do ciast, sosów, zup i puddingów.

MĄKA ZIEMNIACZANA

Jest uzyskiwana z oczyszczonej i wysuszonej skrobi. Najczęściej używa się jej do zagęszczania potraw, sosów i kisieli. Czasem dodaje się ją do serników, ciasta ziemniaczanego i pasztetów (jednak w niewielkiej ilości).

MĄKA KUKURYDZIANA

Oczyszczona biała mąka kukurydziana często zastępuje mąkę ziemniaczaną. Sama w sobie stosowana jest do wyrobu pieczywa i ciast.

Wyróżniamy kaszę gryczaną, kaszę tzw. pęczak, kaszę jaglaną oraz kaszę perłową drobną. Możemy je przyrządzać na sypko lub na gęsto. Kasze na sypko gotuje się na parze lub wypieka. Najbardziej do tego nadają się grube kasze: gryczana, jaglana, perłowa. Natomiast kasze drobne  przed ugotowaniem na sypko zaciera się jajkiem lub białkiem. Kasze gotowane na gęsto podawane są najczęściej zamiast zupy lub jako dodatek.

… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2