Sosy dipy i dodatki

składnikiem innych bardziej skomplikowanych sosów.

Ucieramy masło wraz ze składnikami typu zioła, przyprawy lub filety anchois. Formujemy z niego kuleczki lub krążki. Idealnie pasuje do smażonego mięsa, owoców morza oraz ryb. Masło czosnkowe idealnie komponuje się ze ślimakami.

1. Masło anchois (200g masła, 100g anchois, sok z jednej cytryny) – wszystkie składniki rozcieramy i przecieramy przez sito. Następnie chłodzimy i formujemy krążki.

2. Masło estragonowe (200g masła i 4 łyżki estragonu) – parzymy estragon, następnie kroimy i łączymy z masłem. Również chłodzimy i formujemy krążki.

3. Masło z szalotką (150g masła, 80g szalotki, sól) – sparzoną i posiekaną szalotkę rozcieramy z masłem, solimy do smaku. Odstawiamy do schłodzenia i formujemy krążki.

4. Masło koperkowe (200g masła, sok z połowy cytryny, 4 łyżki pokrojonego koperku) – ucieramy koperek z masłem i solimy. Chłodzimy i formujemy krążki.

5. Masło ziołowe (200g masła, 4 łyżki pokrojonych świeżych ziół) – miksujemy zioła z solą, następnie ucieramy z masłem, chłodzimy i formujemy krążki.

6. Masło śledziowe (200g masła, sok z jednej cytryny, 100g śledzi) – siekamy śledzie i ucieramy z masłem oraz z sokiem z cytryny. Odstawiamy do schłodzenia i formujemy krążki.

7. Masło czosnkowe (200g masła, 70g czosnku, sól) – miażdżymy czosnek z solą i ucieramy z masłem. Również chłodzimy i formujemy krążki.

8. Masło czosnkowe do ślimaków (200g masła, 20g szalotki, 1 ząbek czosnku, pół łyżeczki soli, jedna łyżka pokrojonej zielonej pietruszki, pieprz) – miażdżymy czosnek z solą oraz siekamy szalotkę. Miksujemy tak przygotowane składniki. Chłodzimy i formujemy krążki.

9. Masło rakowe (500g raków, 250g masła, litr wywaru z jarzyn, pęczek koperku, sól) – do wrzącego wywaru wkładamy koperek i wrzucamy po jednym raki. Gotujemy jeszcze 5 – 10 minut, kiedy już będą intensywnie czerwone, wyjmujemy je, studzimy i usuwamy środkową płetwę razem z tzw. czarną kiszką. Odkładamy mięso ze szczypiec i szyjek, czyścimy skorupki z wnętrzności, suszymy w piekarniku i tłuczemy w moździerzu. Topimy masło i wkładamy skorupki, bardzo powoli smażymy na małym ogniu cały czas mieszając żeby się nie przypaliło. W momencie kiedy masło będzie pomarańczowe, wlewamy 100ml wywaru. Czekamy aż odparuje i zdejmujemy z ognia, następnie przecedzamy przez gęste sito i solimy. Przechowujemy w lodówce. Dokładnie w ten sam sposób możemy przygotować masło z innych skorupiaków.

10. Masło chrzanowe (200g masła, sól, sok z jednej cytryny, 2 łyżki chrzanu) – miksujemy masło z chrzanem i solimy. Odstawiamy do schłodzenia i formujemy krążki.

11. Masło łososiowe (200g masła, 100g wędzonego łososia, posiekany koperek, sok z jednej cytryny) – siekamy łososia, następnie ucieramy z masłem i resztą składników. Chłodzimy i formujemy krążki.

12. Masło paprykowe (200g masła, 2 papryczki chilli, sól) – bardzo drobno siekamy papryczki, potem ucieramy z masłem i solą. Również chłodzimy i formujemy krążki.

 

SOSY MAJONEZOWE – uzyskujemy je poprzez połączenie oliwy z żółtkiem w emulsję. Taki sos przyprawia się solą, pieprzem, cukrem, sokiem z cytryny, bulionem, musztardą. Poszczególne odmiany majonezu otrzymuje się pod dodaniu m.in. ziół, anchois, warzyw, marynat czy nawet alkoholu.
… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3 4 5