Techniki gotowania

Często warunkiem przyswojenia większości składników pożywienia przez organizm ludzki jest poddanie go obróbce cieplnej. Ma to również na celu uatrakcyjnienie spożywanej potrawy, bądź przedłużenia jej trwałości.

Wyróżniamy następujące metody obróbki cieplnej:

1. Różne formy gotowania w wodzie lub innym płynie: wino, bulion, mleko.

2. Obróbka cieplna w piekarniku lub piecu.

3. Obróbka cieplna z użyciem tłuszczu.

4. Inne dostępne techniki: obróbka termiczna w kuchence mikrofalowej, wędzenie i grillowanie.

5. Nowoczesne metody gotowania bez wody i smażenia bez tłuszczu.

Temperatura wydobywa z artykułów spożywczy wspaniały aromat oraz smak. Należy jednak pamiętać, iż wysoka temperatura niszczy witaminy zawarte w pożywieniu, nie należy więc niepotrzebnie przedłużać gotowania oraz należy unikać wielokrotnego podgrzewania, odgrzewania.

GOTOWANIE WE WRZĄTKU

Jest to gotowanie we wrzącej wodzie, mleku, winie, bulionie o temperaturze 100 stopni. Istnieją dwie techniki gotowania w płynie. Pierwsze metoda polega na umieszczeniu produktu w zimnym płynie, a druga we wrzącym. Należy pamiętać, że jeżeli zależy nam na smaku i aromacie gotowanego produktu przeszło do wywaru, umieszczamy go w zimnym płynie (w taki sposób gotujemy buliony, wywary i zupy). Aromat i klarowność wywaru rośnie wraz z czasem gotowania. Natomiast we wrzątku umieszczamy surowce, które mają zachować możliwie najwięcej swoich soków, zamiast oddawać je do wody (suszone warzywa, groch, fasola oraz owoce) zalewamy zimną lub letnią wodą, zagotowujemy i gotujemy aż… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3