Warzywa

rozmaite zioła (bazylia, majeranek, szałwia, tymianek). Warzywa nadają się do smażenia na głębokim tłuszczu oraz z niewielką jego ilością, wszystko zależy od przygotowywanej potrawy.

Podstawowe warzywa:

BAKŁAŻANY (Solanum melongena)

Nazywane oberżynami, występują w bardzo wielu odmianach, które różnią się kształtem i barwą. Mają przede wszystkim właściwości odkwaszające i ułatwiające trawienie tłuszczów. Nadają się do zapiekania, duszenia, faszerowania i smażenia. Najpopularniejszymi potrawami z bakłażanów jest musaka (przyrządzana na Bliskim Wschodzie) oraz potrawa z kuchni francuskiej – ratatouille. Bakłażany mogą być składnikiem zup, sosów, dodatkiem do jajecznicy, omletów oraz składnikiem sałatek.

BÓB (Vicia faba major)

Poznany już w starożytności w rejonie Morza Śródziemnego. Nasiona bobu są wysokokaloryczne i posiadają duże ilości białka. Należy pamiętać, że potrawy przygotowywane z bobu są ciężko strawne. Można go podawać z masłem lub sosem, natomiast przetarty na pueree jest doskonałym dodatkiem od bekonu i szynki.

KUKURYDZA (Zea mays)

Jest to roślina zbożowa pochodząca z Ameryki Południowej. Jadalne są ziarna znajdujące się na kolbie, które można opiekać na grillu lub gotować w całości. Młodziutkie ugotowane ziarna podaje się jako jarzynę. Natomiast już z dojrzałych ziaren kukurydzy robi się kaszę i mąkę oraz syrop, olej kukurydziany (bogaty w witaminę E).

BURAKI (Beta vulgaris)

W Polsce buraki były spożywane już w średniowieczu. Jednak pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Zawierają więcej niż inne warzywa potasu, wapnia, magnezu i sodu. Z buraków przygotowujemy ćwikłę, zupy, sałatki oraz podaje się je do mięs. Można je gotować, smażyć, faszerować oraz kisić i marynować.

CEBULA (Allium cepa)

Również była uprawiana już w starożytności, jednak do Polski trafiła w średniowieczu. Cebula odgrywa bardzo ważną rolę w kuchni całego świata. Ceniona jest ze względu na swój smak i aromat, ale również ze względu na właściwości lecznicze.Wyróżniamy cebulę żółtą, białą, czerwoną oraz szalotkę.

CZOSNEK (Allium sativum)

Czosnek oraz por należą do tej samej rodziny warzyw (mimo odmiennego wyglądu). Rośliny te pochodzą z Azji Środkowej, w Polsce był już znany w średniowieczu. Por i czosnek zawierają dużo soli mineralny oraz witamin.

Wszystkie rośliny należące do dyniowatych pochodzą z Ameryki Środkowej lub z południowych rejonów Ameryki Północnej. Zostały przywiezione do Europy na przełomie XV i XVI wieku. Od tego momentu stały się bardzo popularne w uprawie na całym świecie. Natomiast ich wartość kaloryczna jest niska, jednak zawierają wiele cennych składników mineralnych i witamin.

DYNIA (Cucurbita pepo)

Można z niej zrobić puree i zupy. Nadaje się do smażenia, gotowania, można zapiekać dynię z mięsem oraz dusić z innymi warzywami. Podana na słodko ze śmietaną i cukrem może smakować. Można ją kisić oraz marynować. Z pestek dyni robi się olej.

KABACZEK (Cucurbita pepo)

Inaczej nazywana dynią szparagową, występująca w wielu odmianach. Zielony kabaczek nadaje się do faszerowania i pieczenia (ma on grubą skórkę i słodki miąższ). Kabaczek żółty (makaronowy) gotujemy w skórce, następnie łyżką wybieramy miąższ, nadaje się do smażenia w cieście. Można go podawać na gorąco z sosem pomidorowym i masłem.

PATISON (Cucurbita pepo)

W Polsce jest najmniej popularny, sposób przyrządzania identyczny jak w przypadku dyni.

CUKINIA (Cucurbita pepo)

Posiada żółte lub zielone owoce. Możemy ją faszerować, piec, natomiast pokrojoną w plastry możemy smażyć w cieście, robić z nich zupę oraz podawać w sosie winegret. Bardzo popularna w Anglii w postaci konfitur, we Francji natomiast faszeruje się ją twarożkiem i zapieka.

Różne rodzaje fasoli pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest bardzo wiele odmian fasoli, których strąki nadają się do jedzenia. Wśród nich mamy fasolę limeńską, wielokwiatową i szparagową. Fasola ma bardzo dużą wartość odżywczą, jest idealnym dodatkiem do mięsa, sałatek, można z niej robić również zupy.
… (aby zobaczyć resztę artykułu przejdź dalej)

Strony: 1 2 3 4