Wigilia 2019

wigilia 2019

Święta, wigilia, potrawy wigilijne

Święta, wieczór wigilijny zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo będziemy mogli z rodziną cieszyć się wspólnymi chwilami przy wigilijnym stole. Aby tak było warto na ta kolację przygotować coś specjalnego. Oczywiście należy bazować na tradycyjnych i sprawdzonych przepisach ale czasem warto przemycić jakąś kulinarną niespodziankę dla domowników i zaskoczyć ich czymś nowym.

Wigilia to dzień w którym przypominamy sobie o tradycji, którą otrzymaliśmy w spadku od naszych dziadków, rodziców.  Zgodnie z tradycją powinniśmy przygotować 12 potraw wigilijnych. W większości domów te potrawy są różne ale część z nich w różnych konfiguracjach jest takich samych.

Dwanaście potraw wigilijnych

Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, wszyscy zasiadamy do wieczerzy. Wigilia powinna być wieczorem szczególnie uroczystym, czyli trzymamy się tradycji. Przygotowujemy 12 różnych potraw jedną z nich jest tradycyjny wigilijny karp.

Jak przyrządzić wigilijnego karpia?

Karp jest rybą znaną i bardzo lubianą w naszym kraju. Od wielu dziesięcioleci gości na świątecznych stołach.
(Jak przyrządzić wigilijnego karpia?). A co jeżeli karp się nam już przejadł? Czy można zastąpić karpia?

Jaka ryba zamiast wigilijnego karpia?

Jak wiadomo w naszej tradycji bożonarodzeniowej na stole króluje karp. Podaje się go zazwyczaj smażonego, w galarecie lub zapiekanego w cieście. Jednak warto przygotować jedno danie z innej ryby, tej mniej popularnej, jednak tak samo smakowitej (Jaka ryba zamiast wigilijnego karpia?).
Na koniec kilka podpowiedzi, które pomogą przygotować pyszne wigilijne śledzie oraz rybę po grecku.
Ryba po grecku – potrawa wigilijna
Jak przygotować wigilijne śledzie?